ISTANBUL DANCE NOW – PLES U MISTIČNOM GRADU KOJI POPUT DRAGULJA SIJA IZMEĐU CRNOG I MRAMORNOG MORA

Početkom novembra 2023 godine, plesni festival ISTANBUL DANCE NOW nas je, baš kao i mnogobrojne ljubitelje plesa, poveo u nezaboravnu

ISTANBUL DANCE NOW – PLES U MISTIČNOM GRADU KOJI POPUT DRAGULJA SIJA IZMEĐU CRNOG I MRAMORNOG MORA

Početkom novembra 2023 godine, plesni festival ISTANBUL DANCE NOW nas je, baš kao i mnogobrojne ljubitelje  plesa, poveo u nezaboravnu avanturu u jedini grad na svetu koji se prostire na dva kontinenta,  grad u kojem se istok susreće sa zapadom, a istorija se prepliće sa modernim trendovima, nudeći očaravajući spoj živahne kulture, zadivljujuće arhitekture i ukusne kuhinje.

Istanbul je glavna evroazijska raskrsnica čija je duga i dinamična istorija i više nego fascinantna. Poznat  pod imenima Vizantion, Carigrad, Konstantinopolj, Istanbul je bio centar i carski grad triju velikih carevina – vizantijske, rimske i otomanske.

Istanbul je od Beograda udaljen 948 km, a od Novog Sada 1044 km, no uprkos tome, put je zapravo bio lakši nego što se činilo, ispunjen upoznavanjima, ćaskanjem, smehom i pesmom…

Bili smo jednako uzbuđeni zbog predstojeće velike konkurencije na plesnom podijumu kao i zbog upoznavanja ovog fascinantnog grada u koji se, kako mnogi tvrde, uvek vraća. U Istanbul smo stigli u prepodnevnim časovima, i odmah se bacilli na Panoramsko razgledanje Evropskog dela grada prepunog znamenitosti, no ono što nam je odmah privuklo pažnju su velelpne džamije, poput fiktivnog prizora iz bajki.

Istanbul je grad smešten na sedam brda, kao i Rim. Za vreme Otomanskog carstva na svakom brdu je sagrađena po jedna džamija. Što je Rim za katolički svet, to je Istanbul za muslimanski. Istanbul broji preko 3.000 džamija. Nijedan drugi grad u Turskoj nema toliko džamija koliko Istanbul, i gotovo sve izgledaju neverovatno.

Nakon panoramskog razgledanja velelepnog Istanbula usledio je smeštaj u hotel, druženje, razmena utisaka i noćenje, iako smo jedva čekali da svane kako bismo nastavili svoju avanturu. Drugi dan bio je rezervisan za posetu Vaseljenskoj patrijaršiji, trgu Taksim kao i magičnom krstarenju vodama Bosfora.

Carigradska (Vaseljenska) patrijaršija jedna je od četrnaest pravoslavnih crkava. Crkva Svetog Đorđa, sedište Vaseljenske patrijaršije, nalazi se u delu Istanbula pod imenom Fener.  Pre nego što je postala patrijaršija crkva je bila ženski samostan. Sam Fener je u to vreme bio centar pravoslavnog duhovnog života u Istanbulu, a bio je poznat i kao grčki deo Istanbula. Crkva sv. Đorđa opasana je visokim zidinama. Današnji izgled crkve u velikoj meri podseća na ranohrišćanske bazilike.

U crkvi Sv Đorđa nalazi se najveća relikvija hrišćanstva, deo krsta na kome je razapet Isus Hrist, crni stub za koji se veruje da je za njega bio vezan Isus Hrist pre raspeća na Golgoti. Zapravo, ovaj stub je trećina izvornog stuba, a druga dva dela se čuvaju u Rimu i Jerusalimu. Veruje se da je stub u Istanbul dopremila majka cara Konstantina, carica Jelena. Krst smo mogli da dotaknemo što je zaista vanvremenski osećaj.

Sledeća destinacija bilo je srce evropskog i modernog dela Istanbula – trg Taksim, koji se nalazi u istoimenom kvartu. Taksim je najveća turistička četvrt, koja je zbog svojih restorana, prodavnica i hotela kao stvorena za zabavu i šoping. Simbol Taksima i stvaranja moderne turske države je spomenik Cumhuriyet Aniti (Spomenik nezavisnosti), izgrađen 1928. u čast rađanja Republike Turske.

Ime trga Taksim (na turskom Taksim Meydani) potiče od arapske reči taqṣīm što u prevodu znači podela. Naime, Taksim je u davnim vremenima predstavljao centar u koji je stizala voda sa severa Istanbula i odatle se širila ka ostalim delovima grada. Trg Taksim je mesto sastanka ne samo građana Istanbula već i mnogobrojnih turista koji svake godine posećuju ovaj grad. Na kraju ovog trga počinje najprometnija i najpoznatija pešačka zona, Avenija nezavisnosti (Istiklal Caddesi), u kojoj smo, kao ljubitelji šopinga, verujte mi,  pronašli sve što smo želeli.

 Konačno je usledilo željno iščekivano  krstarenje Bosforom između Evrope i Azije, modernog i istorijskog, evropizma i orijenta. Teško je rečima opisati svu lepotu koju upijate dok plovite ovim čudesnim vodama. Bosforski moreuz deli Tursku na dva dela – evropski deo tj. Trakiju i azijski deo tj. Anatoliju, a grad na dva dela deli prirodna luka – Zlatni rog, nekadašnja glavna luka i odbrambeni bedem antičkog Vizantiona. Preko Zlatnog roga se protežu četiri mosta od kojih je najznačajniji most Galata.

Brod je pošao iz evropski dela, sa Zlatnog roga, polako se otisnuo ka Bosforu, prvo duž evropske strane, prolazeći ispod dva monumentalna mosta koja spajaju dva kontinenta, a onda se okrenuo, vozeći duž azijske strane i vratio nas na polaznu tačku. Duž obale se nalazi oko 600 vila (kako ih Turci zovu jalije) od kojih su njih 366 istorijska zdanja. Videli smo u svom sjaju Topkapi palatu, fragmente Aja Sofije, mnogobrojne džamije duž obale, Galata most i Galata kulu, Dolmabahče palatu, Ortokaj džamiju, Prvi bosforski most i most Sultana Mehmeda Osvajača (Drugi bosforski most). Tek odatle nas je zasenila sva veličina i jedinstvo suprotnosti Istanbula. Neponovljivo.

Treći dan, dan takmičenja bio je prepun uzbuđenja! Čak je i sama scena takmičenja odisala orijentom i egzotikom, što je dalo posebnu notu svakom plesnom nastupu. Nakon euforije koja je pratila dodelu nagrada, sve nas je obradovao odlazak do centra grada, uz pratnju lokalnog vodiča, poseta Kapali čaršiji, Plavoj džamiji, Aja Sofiji i Top Kapi palati.

Kapali čaršija je najveći i najstariji bazar na svetu, što je već samo po sebi atrakcija. Duh i atmosfera Istanbula satkani su u šetnji ka Kapali čaršiji i kroz nju samu. Toliko prodavnica, ljudi, mirisa, hrane, šarenila na jednom mestu je prosto nešto što se mora doživeti. Kapali čaršiju dnevno posti između 250 i 500 hiljada ljudi. Zamislite samo to! Za sve kupoholičare, ovo je idealno mesto. Može se naći nešto za svačiji džep i svačiji ukus.

Jedna od najpoznatijih atrakcija u Istanbulu svakako je Aja Sofija ( Sveta božanska mudrost). Nalazi se preko puta Plave džamije na jednom od sedam istanbulskih brežuljaka. Gradnja njene prve bazilike je završena 360. godine, ali je 532. godine izgorela do temelja. Tada je ponovo podigao car Justinijan, kao najlepšu crkvu u Istočnom rimskom carstvu. Za njenu gradnju kamen i mermer su donosili iz svih delova prostranog rimskog carstva (iz Azije, Egipta, Efesa). Vekovima je bila jedan od najvećih zatvorenih prostora na svetu.

Sa druge strane velikog parka, nalazi se džamija sultana Ahmeta. Poznata je kao Plava džamija, jer je njena unutrašnost obložena sa više od 20.000 plavih keramičkih pločica. Građena je u periodu 1609. do 1616. i jedina je džamija koja ima šest minareta. Zapravo je arhitekta Mehmed aga pogrešno čuo sultanovu izrečenu nameru da neće žaliti zlata za jednu od najvećih građevina svog vremena, pomešao reči zlato i šest koje su na turskom jeziku slične, i neplanirano projektovao šest minareta.

Severno od Aja Sofije se nalazi Topkapi palata sa haremom i riznicom. Kompleks carske palate uključuje brojne paviljone, državne kancelarije, kasarne, spavaonice, privatne odaje, kuhinju, džamije i biblioteku. U kompleksu je živelo i radilo oko 40.000 ljudi, koji su bili ili sultanovi rođaci ili u njegovoj službi. Topkapi palata je 400 godina bila rezidecija sultana i centar neviđene moći iz koje se upravljalo ogromnom imperijom. Mustafa Kemal Atataturk je 1924. godine Topkapi palatu pretvorio u muzej. Tu su izložene bogate zbirke kineskih vaza, skupocene sultanove garderobe, ordenje, nakit, razičito oružje i mnogi drugi predmeti. U Topkapi palati se može videti čuveni dijamant „kašikči“, smaragdni bodež, zlatni presto i drugo. Takođe, bogatstvo palate upotpunjuje kolekcija umetničkih slika. Palata danas čuva uspomenu na otomansko carstvo.

Pretposlednji dan završili smo posetom magičnom i nadaleko poznatom Seven Hills restoranu, koji se nalazi u srcu Istanbula, nudeći magičan ambijent u kombinaciji sa bajkovitim pogledom na Plavu džamiju, Aja Sofiju i Mramorno more. Nakon pauze, na ovoj širom sveta poznatoj terasi i uz zabeležene veličanstvene fotografije, puni utisaka, vratili smo se u hotel.

Poslednji dan umirio je našu tugu zbog polaska posetom egzotičnoj Azijskoj strani i predivnom vidikovcu Čamlidža sa kog se Istanbul zaista vidi u svom punom sjaju, kao  i posetom atraktivnom šoping centru Venecija. Nakon svega, zadovoljni i umorni, zapitili smo se kući…

Zahvaljujući svojim kultnim znamenitostima i skrivenim draguljima, Istanbul je bio nezaboravna avantura. To je grad koji osvaja dušu svojom bezvremenskom lepotom, živopisnom kulturom i toplim gostoprimstvom. Dok smo lutali njegovim drevnim ulicama ili uživali u ukusnoj kuhinji, priredio nam je jedinstven spoj doživljaja koji su ostavili trajan utisak. Putovanje kroz Istanbul je poput putovanja kroz vreme, gde svaki kutak grada priča drevne ili nove priče, impresivne sudbine i različite poglede na svet.

Istanbul nudi ponešto za svakog — za one koji obilaze gradove da bi upoznali nove kulture, za iskusne putnike, za turiste sa malim budžetom, za zaljubljenike u istoriju, za kupoholičare, za gurmane i sladokusce, za ljubitelje mačaka koje su gradski ljubimci — a uz nas i za ljubitelje plesa! Dakle, izreka je tačna – Istanbul je definitivno iskustvo kojem se rado vraćate!

Dance Now International Team

POSLEDNJIH 10 FESTIVALA

Svake godine Dance Now International organizuje na desetine međunarodnih festivala a sa nekih od njih vam donosimo zanimljive reportaže…

BASIC INFORMATION:

The organization “Dance now” consists of a well-coordinated team of 20 people, each of whom is an expert in his business segment.

The main activity of the organization “Dance now” is the organization of events in the country and abroad, with or without professional certified equipment.

CONTACT US:

TECHNICAL DETAILS:

Dance Now PR
Street: Banatska 1B
City: Zrenjanin
Country: Serbia
Phone: +381(69)5186699
Bank account: 325-9500500625480-27
PIB: 112345225
MB: 66041522

www.dancenowinternational.com
office@dancenowinternational.com

Our activity

The main activity of the organization “Dance now” is the organization of events in the country and abroad, with or without professional certified equipment.